top of page

Czym jest restrukturyzacja firmy?

Restrukturyzacja Firm

Kiedy warto rozważyć rozmowę ze specjalistą od restrukturyzacji?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czasem tak jest, że mimo najlepszych starań Twoja firma nie może się dalej rozwijać. Wysoka inflacja, nieuczciwy kontrahent, nietrafiona inwestycja… raty kredytów rosną, kolejny raz brakuje na ZUS a skarbówka upomina się o zaległe podatki.

Czasem też jest tak, że zmieniający się rynek, rosnące koszty prowadzenia działalności, skłaniają Cię do podjęcia działań by zabezpieczyć się na wypadek problemów z płatnościami.

 

Najczęściej, pierwszym odruchem jest szukanie źródła finansowania. Z doświadczenia wiemy, że nie jest to łatwe i zwykle jest pogłębieniem problemu, ponieważ masz kolejne koszty, kolejną ratę, którą musisz spłacać.

 

Mamy dla Ciebie rozwiązanie prawne, które pozwoli Ci skupić się na firmie, nie martwiąc się o raty kredytów. Analizując Twoją sytuację, wybierzemy optymalne rozwiązanie dla Twojej Firmy. Wybór konkretnej formy naprawy finansów zależy od tego w jakiej kondycji jest Twoja firma.

 

Zajrzyj do tego tekstu na blogu.

Co daje restrukturyzacja?

 

1. Obniżysz swoje zobowiązania nawet o 50% - nie tylko firmowe, ale także prywatne

2. W ciągu kilku dni wstrzymujemy wszystkie egzekucje komornicze, nie mogą być wobec Ciebie wszczynane nowe egzekucje,

3. Nie płacisz rat kredytów przez okres 4 – 12 miesięcy (raty zostają zawieszone)

4. Dogodny plan spłaty, dzięki któremu po zakończeniu postępowania będziesz mógł łatwiej spłacić zobowiązania

5. Zwolnienie blokady z zajętych rachunków bankowych

6. Umowy ważne dla Twojej firmy nie mogą zostać wypowiedziane, także umowy kredytowe czy leasingowe

7. Twój majątek jest chroniony

 

Wszystkie te elementy stanowią PARASOL OCHRONNY nad Tobą i Twoją działalnością. Ty możesz złapać oddech, skupić się na prowadzeniu firmy a nasz zespół zajmie się stroną prawną tego przedsięwzięcia.

 

Na czym polega restrukturyzacja?

 

Celem tego postępowania jest zmniejszenie zobowiązań i danie Ci czasu na wdrożenie rozwiązań, dzięki którym Twoja firma będzie mogła dalej działać unikając upadłości!

 

Pierwszą rozmowę odbędziesz z doradcą, który zaznajomi się z sytuacją Twojej firmy i dobierze właściwego dla Twojej sytuacji doradcę restrukturyzacyjnego. Następnie podpisujemy umowę oraz pełnomocnictwo, byśmy mogli reprezentować Twojej interesy przed wierzycielami oraz sądem.

 

Doradca restrukturyzacyjny przygotuje propozycje porozumienia z każdym Twoim wierzycielem i przeprowadzi negocjacje w Twoim imieniu. Większością głosów wierzycieli dochodzi do zawarcia układu. To wszystko zatwierdza sąd.

 

Od tego momentu masz nowy plan spłaty, który jest dopasowany do Twojej sytuacji a Ty wracasz do regulowania kolejnych rat już w nowej, obniżonej wysokości.

Rodzaje restrukturyzacji.

Restrukturyzacja to ogólne określenie optymalizacji finansów firmy. Może ona mieć kilka form. Najbardziej ogólną formą są negocjacje z wierzycielami, jest to pozaustawowa forma poprawy sytuacji finansowej. Jednakże nie zawsze będzie ona tak skuteczna i nie zawsze da nam taką ochronę jak postępowania przewidziane przez prawo restrukturyzacyjne.

- Postępowanie o zatwierdzenie układu - najczęściej wybierana i najbardziej odformalizowana forma postępowania, które w zdecydowanej części toczy się poza sądem. Pozwala ono na sprawne i skuteczne działanie doradcy restrukturyzacyjnemu przy minimalnym formalizmie, jednocześnie daje Ci sporą ochronę.

- Przyspieszone postępowanie układowe - szybka forma restrukturyzacji cechująca sie już nieco większymi ograniczeniami w działaniu. Po złożeniu wniosku i otwarciu postępowania rolę doradcy restrukturyzacyjnego przejmuje nadzorca sądowy. To postępowanie nakłada na Ciebie już pewne ograniczenia.

- Postępowanie układowe - z tym postępowaniem mamy do czynienia kiedy suma wierzytelności spornych przekracza 15%. Znaczącą rolę w postępowaniu ma sędzię-komisarz.

- Postępowanie sanacyjne - złożone i najdłuższe postępowanie restrukturyzacyjne. Pozwala bardzo głęboko zoptymalizować sytuację przedsiębiorstwa. W trakcie tego postępowania niemal całkowicie tracisz możliwość zarządzania firmą, którą kieruje zarządca. 

 

Ile trwa postępowanie?

 

Na przykładzie najpopularniejszego postępowania o zatwierdzenie układu. Właściwa część postępowania trwa do 4 miesięcy, następnie zwykle kilka miesięcy czekamy na zatwierdzenie układu przez sąd. Całość może trwać nawet 12 miesięcy. Sytuacja jest dla Ciebie korzystna, ponieważ przez cały czas podlegasz ochronie i cały czas zawieszone są Twoje raty kredytowe, w konsekwencji masz więcej czasu na złapanie oddechu.

 

Kto mnie będzie reprezentował?

 

Twoje postępowanie poprowadzi licencjonowany doradca restrukturyzacyjny (w naszej kancelarii radca prawny, adwokat). Od pierwszej rozmowy do zakończenia postępowania, a także po jego zakończeniu będziesz wspierany przez doradcę z oddziału najbliżej Twojego miejsca zamieszkania\prowadzenia działalności.

Czy restrukturyzacja jest skuteczna?

 

Restrukturyzacja daje Ci niepowtarzalną szansę na zmniejszenie zobowiązań i duży parasol ochronny. Jest skutecznym narzędziem, które pozwala zachować firmę, której poświęciłeś całe życie i bardzo duże środki. Jest też najchętniej otwieranym postępowaniem, ponieważ pozwala zachować pełną władzę nad firmą i Twoim majątkiem. Jest niepowtarzalną szansą na zredukowanie zobowiązań prywatnych, które nie są bezpośrednio związane z Twoją firmą. Nie zamyka ona również drogi do innych działań, mających na celu poprawę kondycji firmy.

 

Ile to kosztuje?

Koszt postępowania uzależniony jest od wysokości Twojego zadłużenia, ilości wierzycieli i ich struktury, czy np. posiadanych nieruchomości. Współpracujemy zarówno z jednoosobowymi przedsiębiorcami z segmentu mikro a także z większymi firmami, które generują wielomilionowe obroty. Podpisując z nami umowę dokładnie poznasz wszystkie koszty, żeby nic Cię nie zaskoczyło a sposób płatności dostosujemy do Ciebie.

Do września 2022 roku rozpoczęto 1539 postępowań restrukturyzacyjnych. Najpewniej będzie to rekordowy rok pod względem ilości postępowań. Niemal 57% z nich dotyczyło jednoosobowych działalności gospodarczych.

Nie zwlekaj, już dziś umów się na Bezpłatną Konsultację i daj sobie szansę.

Kotwica 1
Umów się na bezpłatną konsultację!

Dziękuję! Skontaktujemy się z Tobą

Grzegorz Mandrysz - prawnik, ekspert, właściciel kancelarii Si! Solution multikancelaria
bottom of page