top of page

Jak wyjść z długów?

Artykuł z opolskiego wydania Gazety Wyborczej 24.02.2023 r


Szef Si! Solution wspierał WOŚP jako wolontariusz, w tym roku wygrał licytację okładki "Magazynu Opole". "Najważniejsza była WOŚP"

Rozmowę przeprowadził: Mariusz Lodziński


Czym jest terapia finansowa? O tym właśnie opowiedział nam Grzegorz Mandrysz, szef multikancelarii

Si! Solution, który wygrał jedynkę "Magazynu Opole" na licytacji WOŚP. Zajmuje się pomaganiem ludziom z finansowymi kłopotami.Mariusz Lodziński: Dlaczego zdecydował się pan na licytację pierwszej strony naszego magazynu? Grzegorz Mandrysz, prawnik, szef multikancelarii Si! Solution:

Nie pierwszy raz brałem udział w tej licytacji i cieszę się, że tym razem się udało. Najważniejsze oczywiście było wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W przeszłości sam podczas finałów kwestowałem jako wolontariusz i bardzo cenię tę inicjatywę. Staram się ją wspierać co roku. A ponieważ jesteśmy nową firmą na opolskim rynku, pojawiła się idea, żeby tym razem wesprzeć WOŚP już jako multikancelaria.


Od jak dawna działa multikancelaria Si! Solution?

– Pod tą marką na opolskim rynku jesteśmy od lipca 2022 r., wcześniej pracowałem w tej branży pod innymi markami. Zajmujemy się bardzo szeroko pojętą pomocą klientom, którzy mają albo czują, że mogą mieć, problemy z płynnością finansową.

Przygotowując strategię dla naszych klientów, skupiamy się na trzech filarach. Oczywiście bierzemy pod uwagę sytuację prawną i to jest trzon naszej pomocy. Bierzemy też pod uwagę dobre i bezpieczne rozwiązania finansowe oraz rozwiązania ubezpieczeniowe. Te ostatnie mogą zabezpieczyć przed katastrofą, ale również mogą zabezpieczyć finansowo rodzinę w przypadku postępowania spadkowego czy ciężkiej choroby.


Kto się po taką pomoc może zgłosić? To propozycja dla przedsiębiorców z milionowymi budżetami czy raczej dla mieszkańca Opola, który nie radzi sobie z rosnącymi ratami kredytu?

– W dzisiejszych trudnych czasach nie ma już chyba grupy społecznej czy zawodowej, z którą bym się w swojej praktyce nie zetknął. Wszyscy wiemy, jak wygląda sytuacja z inflacją i kredytami w Polsce, to przekłada się również na to, że po pomoc muszą zgłaszać się także osoby, które zajmują wysokie stanowiska czy wykonują zawody zaufania publicznego, które zaczynają tracić zdolność finansową. Współpracujemy oczywiście także z przedsiębiorcami, dzisiaj prowadzenie działalności w naszym kraju nie jest prostą sprawą. Naszymi klientami są przedsiębiorcy z bardzo różnych branż. Największą grupę stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze. Pomagamy klientom w całej Polsce, a także Polakom mieszkającym za granicą.


Na czym w praktyce taka pomoc polega?

– My nazywamy to „terapią finansową", takiego określenia użył kiedyś jeden z naszych klientów. Zawsze zaczynamy od pierwszych bezpłatnych konsultacji z klientem, po to by sam mógł się przekonać, czy to propozycja dla niego. To mogą być spotkania osobiste lub online. Takie konsultacje trwają od 30 do 60 min. Rozmawiamy o problemie klienta i muszę przyznać, że to często są trudne rozmowy. Często jestem pierwszą osobą, z którą klient ma okazję rozmawiać o swoim zadłużeniu. Staramy się poznać jego życiową sytuację, analizujemy, co doprowadziło do kłopotów, a później szukamy rozwiązań i opracowujemy strategię oddłużeniową.


W naszym zespole mamy radców prawnych, adwokatów, doradców restrukturyzacyjnych, specjalistów od finansowania. Razem przygotowujemy strategię, która ma pomóc naszemu klientowi w wyprostowaniu sytuacji finansowej.


Po pierwsze są to rozwiązania prawne. Skutecznym i szybkim do wdrożenia rozwiązaniem jest postępowanie o zatwierdzeniu układu (PZU), które pozwala przedsiębiorcy na kilka miesięcy złapać oddech, otwiera się nad nim swego rodzaju parasol ochronny. Przez czas trwania postępowania nie musimy spłacać kolejnych rat kredytów, wstrzymywane są egzekucje komornicze. Oprócz tego szukamy możliwości na zoptymalizowanie sytuacji wewnątrz firmy, czy to kwestii związanej z wynagrodzeniami, zatrudnieniem, czy podatkami. Pokazujemy możliwość uzyskania pomocy publicznej czy innych form zabezpieczeń, np. ubezpieczeniowych. Warto również zauważyć, że z takiego postępowania mogą skorzystać także rolnicy.


W przypadku osób fizycznych, które po prostu nie radzą sobie np. z kredytem, też jest tyle możliwości?

– Często droga wygląda podobnie. Także zaczynamy od bezpłatnych konsultacji, a szukając rozwiązań wyjścia z problemów, także mamy szeroką paletę możliwości, jakie daje nam prawo. Począwszy od bardzo łagodnych rozwiązań jak prowadzenie negocjacji z wierzycielami. Możemy w imieniu naszych klientów występować do instytucji finansowych, np. banków czy też wierzycieli prywatnych, by negocjować warunki spłaty i doprowadzać do zawarcia ugody. Idąc dalej, możemy wejść na drogę sądową. Istnieje takie rozwiązanie jak układ konsumencki, który pozwala także na zawarcie ugody z wierzycielami, ale za pośrednictwem sądu. Bardzo głośno w ostatnim czasie jest też o bardziej drastycznym rozwiązaniu, czyli upadłości konsumenckiej. W 2021 r. doszło do ogłoszenia ponad 18 tys. upadłości konsumenckich. W ubiegłym roku było ich 15,6 tys. To jednak nie oznacza, że sytuacja się poprawia. Wprowadzono Krajowy Rejestr Zadłużonych i zmiany w procedurze, co spowodowało problemy z wydolnością sądów. Uważamy jednak, że właśnie upadłość konsumencka, czyli rozwiązanie bardzo często proponowane, to ostateczność i można jej uniknąć. Trzeba pamiętać, że w konsekwencji prowadzi do utraty praktycznie całego majątku. Szukamy sposobów, by klienci ze swoich kłopotów wychodzili obronną ręką, a nie jeszcze bardziej się pogrążali. Rozwiązań, które możemy zastosować, jest bardzo wiele. W przypadku przedsiębiorców możliwości jest jeszcze więcej.


Spotkał pan w swojej karierze tak duże problemy, że już nie udało się ich rozwiązać?

– Wychodzę z założenia, że nie ma takich problemów. Oczywiście zdarzają się sprawy, które mogą wymagać strategii rozpisanej na wiele miesięcy, a nawet kilka lat, niestety zdarza się, że sytuacja jest tak trudna, że nie da się uniknąć upadłości. Ale wtedy naszym zadaniem jest przygotowanie do niej klienta w taki sposób, by była jak najmniej bolesna. Trzeba mieć świadomość, że proces wychodzenia z długów nie jest łatwy i przyjemny i prawie na pewno oznacza dla klienta duże zmiany w jego życiu czy w firmie. Robimy jednak wszystko, by klient – i jego rodzina, firma – ucierpiał możliwie jak najmniej i po zakończeniu postępowania mógł rozpocząć życie z czystą kartą.


Przede wszystkim jednak warto wiedzieć, że jest wiele rozwiązań i osoby z kłopotami finansowymi nie muszą z nimi zostawać same. Mogą szukać pomocy np. w naszej multikancelarii. Możemy swobodnie porozmawiać, poszukać możliwości wyjścia z problemów i wszystko zostanie w naszych czterech ścianach. Poprowadzimy klienta krok po kroku.


Z pewnością wielu osobom z kłopotami finansowymi wydaje się, że na pomoc takiej kancelarii jak Si! Solution ich po prostu nie stać.

– Dlatego też pierwsze konsultacje są bezpłatne, żebyśmy i o tej kwestii mogli porozmawiać. Wśród klientów mamy firmy z dużymi dochodami, jednoosobowe działalności gospodarcze, lekarzy, doradców finansowych, rolników, ale też osoby, które utrzymują się z niewielkiej emerytury czy pracujące na etacie. Rozwiązania, które proponujemy, muszą też odpowiadać sytuacji życiowej, w której nasi klienci się znajdują.


Chyba jak mało kto zna pan teraz obraz sytuacji ekonomicznej Polaków. Rośnie liczba osób z problemami finansowymi?

– Tak niestety jest. Z jednej strony jest grupa osób, która coraz bardziej cierpi z powodu rosnących kosztów kredytów, z drugiej grupa przedsiębiorców, których sytuacja pogarsza się z powodów gospodarczych. Rok do roku to może być wzrost nawet o ok. 30 proc. firm, które zaczynają stawać na krawędzi niewypłacalności.


W historiach, których słyszałem już tysiące, jest zwykle jeden wspólny mianownik. Granica pomiędzy tym, że jest dobrze, a tym, że zastanawiamy się, czy będziemy mieli jutro z czego zapłacić rachunki, jest bardzo cienka. Dotyczy to zarówno osób o bardzo wysokim statusie społecznym, jak i osób żyjących z rent czy emerytur. Warto jednak pamiętać, że nie ma sytuacji bez wyjścia.


Więcej informacji na: www.sisolution.com.pl


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page